תם

הספרייה שלי מאמרים וכתבות טכניקת תרגילי מוח® חוזקות ונקודות תורפה - אמנון רייס

טכניקת תרגילי מוח® חוזקות ונקודות תורפה - אמנון רייס

טכניקת תרגילי מוח (®Brain Gym) מופעלת במדינות רבות כאמצעי לשיפור נגישות ליכולות, מיומנויות וידע קיימים במצבי 'תקיעות' הנובעים בעיקר ממתח ולחץ. 

הנגישות ליכולות ה'חסומות', מאפשרת יציאה ממצבי black out, השבת הביטחון העצמי, התחברות לעוצמות הפנימיות, ו'החזרת האדם לעצמו'. כאשר אדם מחובר לעצמו, הוא פועל ומתפקד במיטבו ואיכות חייו משתפרת.

ה'מנוע' של טכניקת תרגילי מוח הינו תהליך מוגדר בן 5 שלבים, המופעל ברצף. תהליך זה מוכר בשם 'איזון' (Balance). האיזון מכיל 3 מרכיבים מרכזיים: מטרה אישית מוגדרת - תפקוד או הוויה (being) אותם מעוניינים לשפר בנסיבות מסוימות, הדמיה - סימולאציה ותרגילי תנועה מוטוריים.

במהלך ביצוע האיזון, מבצעים שיחזור מצב שהתרחש בעבר באמצעות הדמיה (נזכרים בנסיבות ו'מתבוננים' בהן כמו ב 'סרט וידאו') או באמצעות משחק תפקידים. במקביל, מבצעים תרגילי תנועה מוטוריים הנבחרים ממאגר תרגילים.

לאורך התהליך, מופנות המודעות ותשומת הלב לשינויים החלים בתחושות הפיזיות (גופניות), ברגשות ובמחשבות הנלוות לחוויה של הדמיית התפקוד.

נראה, שביצוע תרגילי תנועה מוטוריים תוך כדי שחזור המצב שבו נחוותה 'תקיעות', מפעיל מעין תהליך 'debugging לתוכנה' המפעילה אותנו ומשפר את הזמינות למיומנויות, לידע וליכולות הדרושות לנו לתפקוד ולהוויה מיטביים באותן נסיבות.

תרגילי מוח הינה טכניקה אמפירית ביסודה ועדיין לא קיים הסבר או מודל מדעי כולל לאופן ולסוג השינויים שהיא מחוללת ברמה הנוירולוגית פסיכולוגית. בשלב זה, היא נמדדת על פי התוצאות ברמת הביצועים, החוויות ואיכות החיים של המשתמש בה. דיון על אפשרויות של אופן פעולת טכניקת תרגילי מוח ברמה הנוירולוגית פורסם בשנת 2008 ע"י אמנון רייס.

בהקשר זה, אפשר להצביע על דמיון מעניין בין תהליך האיזון בתרגילי מוח לטיפול באמצעות טכניקת EMDR במצבים פוסט-טראומטיים. בשיטת טיפול זו, מופעלת תנועת עיניים מהירה, תוך כדי שחזור תמונה מתוך מצב טראומטי שהתקיים בעבר.

מעבר לחשיבות שנותרה בהבנה המדעית של מנגנון פעולת טכניקת תרגילי מוח,  הצטבר כבר בעולם במהלך השנים האחרונות, ניסיון רב בהפעלתה. בעבודתי למשל, עסקתי באימון ילדים, תלמידים, אנשי מכירות, מנהלים, אנשים העובדים עם קהל, אנשים ממערכת הבריאות, מטפלים, ספורטאים וכיו"ב.

את כולם אימנתי באמצעות איזונים של תרגילי מוח ומצאתי עצמי שוב ושוב מופתע מחדש מהתוצאות עליהן דיווחו. היה לי קשה בהתחלה להשתכנע שתהליך האיזון באמת משפיע בצורה כה משמעותית.

עם הזמן, ככל שתוצאות, יותר ופחות מוצלחות, המשיכו להתקבל, הסקפטיות פינתה מקומה לחקירת מוקדי הרגישויות של הטכניקה ובמקביל לדייק את תהליך האיזון.  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 1.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 2.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 3.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 4.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 5.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 6.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 7.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 8.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 9.jpg